Kawiarka stalowa Bialetti New Venus 4 filiżanki

  • szt.
  • 149,90 zł
  • Niedostępny

Kawiarka stalowa Bialetti New Venus

Kolor: Srebrny
Pojemność: 4tz - 200 ml
Tworzywo: Stal
Płyty indukcyjne: tak

Bialetti Venus łączy piękno, elegancję i funkcjonalność w stylowej formie ze stali nierdzewnej.

Model Bialetti Venus 4tz służy do jednoczesnego zaparzenia 4 filiżanek espresso (po ok. 50ml). Pojemność całkowita to 200 ml.

Kawiarka (kafetiera, moka) to jedno z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń do parzenia kawy w domu, dzięki któremu uzyskamy napar zbliżony do espresso z najlepszych włoskich kawiarni. Taki zresztą cel przyświecał twórcy kawiarki - Alfonso Bialetti, który wymyślił ją po to, by móc cieszyć się w domu smakiem i jakością espresso, które pił w barach kawowych ("in casa un espresso come al bar"). Cel ten z pewnością został osiągnięty, o czym świadczy fakt, że do dzisiaj kawiarka cieszy się niezmiennym powodzeniem.

Trochę historii:

Słynny dzbanek do parzenia kawy został wynaleziony przez Włocha Alfonso Bialettiego w 1933 roku. Pierwszy model zbudowany był z aluminium. Dziś kupimy także wersje ze stali szlachetnej. Kawiarki mają różną wielkość, kolory i kształty. Są przystosowane do kuchenek gazowych, elektrycznych, płyt ceramicznych i indukcyjnych, są także modele elektryczne – można je zabrać w podróż i nie przejmować się, że nie mamy dostępu do kuchenki. Duża wygoda.

Kawiarka włoska służy do przygotowania mocnej kawy bez fusów, którą kawosze określają mianem mokka. Urządzenie jest proste w obsłudze, a przy tym szybkie i wygodne. Czego jeszcze trzeba, żeby dobrze zacząć dzień? :)

Alfonso Bialetti wpadł na pomysł stworzenia kawiarki obserwując żonę podczas prania nad jeziorem. Kobieta używała balii z otworem w dnie, włożonej do naczynia z mydlinami i popiołem. W trakcie ługowania bielizny piana piorąca unosiła się w górę. To właśnie ta procedura zainspirowała wynalazcę.

Do ogólnoświatowego sukcesu kawiarki przyczynił się syn wynalazcy – Renato. To on był autorem telewizyjnej kampanii marketingowej w latach 50. XX w., co było wówczas raczej rzadkością. Wymyślił też logo – wizerunek pociesznego wąsacza, które do dziś widnieje na produktach Bialetti. Kluczową rolę w promocji odegrał także grecki ambasador marki - Aristotelis Onasis. Renato spotkał Onasisa w hotelu w Monte Carlo, gdzie usiłował sprzedać kawiarki francuskim kontrahentom. Kawa nie była wśród nich zbyt popularna, tym bardziej wątpliwe było, aby byli zainteresowani zakupem kawiarki. Renato pobiegł za idącym do toalety Onasisem i poprosił o pomoc, mówiąc, że jest młodym przedsiębiorcą i zaczyna od zera, tak jak niegdyś Onasis. I Renato uciekł, onieśmielony własną bezczelnością, przekonany, że nic nie osiągnął. Tymczasem, już po kilku minutach, Onasis podszedł do stolika, przy którym siedzieli francuscy kontrahencie i poufale klepnął Renato po ramieniu mówiąc, że nigdy nie pił lepszej kawy od tej przygotowanej w kawiarce Bialetti. Dziś Bialetti sprzedaje rocznie milion sztuk kawiarek.

Konstrukcja i sposób działania:

Prosta budowa: pojemnik na wodę, sitkowaty lejek, górny korpus z dzióbkiem. Do tego gumowa uszczelka i rączka z bakelitu.

Do okrągłego sitka wsypujemy do pełna średnio zmieloną kawę. Nie ugniatamy jej, nie ubijamy. Wygładzamy lekko powierzchnię, aby pozbyć się nadmiaru kawy i drobinek z brzegów sitka.

Do dolnej części kafetiery wlewamy wodę. Zawsze poniżej poziomu małego zaworka bezpieczeństwa, przez który wydostawać się będzie później para pod ciśnieniem. Nakładamy sitko z kawą, górną część i całość skręcamy. Czajniczek stawiamy na wolnym ogniu. Podgrzewana woda się gotuje, zamienia w parę wodną i pod ciśnieniem przedostaje się do zbiorniczka górnego przy okazji filtrując kawę umieszczoną w sitku. Należy zdjąć kawiarkę z ognia gdy tylko zacznie ona wyraźnie syczeć. Rozlewamy kawę do filiżanek. I gotowe:)

Użytkowanie:

Bialetti Venus może być używana na wszystkich typach kuchenek, włącznie z indukcyjną. Produkt należy ustawiać tak, aby rączka znajdowała się poza zasięgiem źródła ciepła.

Kawiarkę należy myć ręcznie, bez użycia detergentów. Nie nadaje się do mycia w zmywarce.